Samo pravilna oralna higijena vaše zube održava zdravima i dugovječnima.
Uz svakodnevnu kućnu njegu i higijenu, predlažemo odstranjivanje u slojevima nakupljenog zubnog plaka ili biofilma, mekih zubnih naslaga neprestano taloženih u ustima, koje se nakupljaju slojevito, pa time postaju opasni za zube i desni.
Sklonost taloženju plaka odnosno zubnog kamenca potpuno je individualna.
Nebrojene naslage bakterija nataložene na površini zuba nazivaju se plak. Nakupine plaka glavni su uzrok problema s desnima, a na zubima mogu zadržavati nečistoću. Plak se na zubima počne stvarati 4 – 12 sati nakon pranja, zbog čega ih je potrebno četkati najmanje dva puta dnevno, uz čišćenje zubnom svilom.
Zubni kamenac skorene su naslage koje na zubima mogu zadržavati nečistoće i uzrokovati dekolorizaciju. Uklanjanje je moguće samo u stomatološkoj ordinaciji. Povrh toga, kamenac je stanište velikog broja bakterija koje proizvode kiseline, narušavajući time strukturu cakline, pa zubi postaju podložni stvaranju karijesa.
Čišćenjem zubnog kamenca istovremeno se uklanjaju i sve naslage na zubima – kamenac, plak te pigmentacije od hrane i pušenja.
Preporučujemo ovaj postupak provesti kao preventivnu metodu, iako je čest i kao terapijski tretman.
Uklanjanje zubnih naslaga provodi se u stomatološkoj ordinaciji pomoću instrumenata, bez primjene lokalnog anestetika, jer je metoda uklanjanja bezbolna. Moguća je osjetljivost samo pojedinih područja uz vrat zuba.
Redovita profesionalna higijena provedena u stomatološkoj ordinaciji nužna je kako kamenac i plak ne bi uzrokovali ozbiljnije bolesti gingive – gingivitis i parodontitis zbog kojih može doći do gubitka zuba.
Pjeskarenje zubi se izvodi pomoću aparata koji pod pritiskom u vodi raspršuje mikroabrazivna zrnca pijeska. Tom se metodom čišćenja uklanjaju naslage te se zubima uspješno vraćaju prirodna boja i sjaj.
Pjeskarenjem se sa zuba uklanjaju žute i tamne mrlje nastale zbog konzumiranja kave, čaja i drugih tamno obojenih pića te mrlje nastale kao posljedica pušenja.
Za najbolji učinak, prije pjeskarenja potrebno je ukloniti zubni kamenac.
Postupak pjeskarenja potpuno je bezbolan, a pacijent može izabrati okus višnje ili mente.
Pjeskarenje se ne provodi jedino, ako postoje znakovi krvarenja, upale gingive ili uznapredovalog parodontitisa.
Dogovorite besplatne konzultacije!